Vlaams minister van Mobiliteit, Openbare Werken, Havens en Sport Annick De Ridder maakt werk van meer en betere plekken om in open water te zwemmen.
Op initiatief van de minister heeft de Vlaamse Waterweg nu 19 extra locaties op bevaarbare waterlopen in kaart gebracht die potentieel in aanmerkingen komen als zwemzone. Lokale besturen die daar een zwemzone willen uitbouwen, kunnen ook rekenen op financiële steun van de Vlaamse overheid.
Met de inventarisatie van 19 potentiële open zwemzones op bevaarbare waterlopen wil Vlaanderen het openwaterzwemmen veilig en duurzaam stimuleren. “Steeds meer mensen willen genieten van zwemmen in open water. Door het aanbod uit te breiden, spelen we in op die groeiende vraag en promoten we een gezonde, actieve levensstijl voor iedere Vlaming”, benadrukt minister De Ridder. “Bovendien stelt ik 1,5 miljoen euro beschikbaar voor lokale besturen, zodat zij kwalitatieve en veilige zwemfaciliteiten kunnen creëren.”
De selectie van deze bijkomende locaties is gebaseerd op drie criteria: de relatie met de scheepvaart, de veiligheid van het water (denk aan stromingen), en de beschikbare infrastructuur (kan je bijvoorbeeld veilig in en uit het water). Deze lijst is een voorlopig inventarisatie die toont waar kansen liggen. Ze vormt een startpunt voor verder onderzoek en gesprekken met onder andere het Agentschap Natuur en Bos en de huidige concessiehouders op sommige locaties. Hun input wordt meegenomen bij de verdere realisatie van deze zwemzones.
Vlaams Parlementslid Tomas Roggeman, die minister De Ridder over open water-zwemmen een parlementaire vraag stelde, reageert alvast tevreden. “Er lag nog heel wat potentieel in zones waar het scheepvaartverkeer vandaag zeer beperkt of zelfs volledig afwezig is, bijvoorbeeld zijarmen of oude meanders van waterlopen. De Vlaamse Waterweg heeft de oude Dender alvast aangeduid als potentiële zwemzone. Met de subsidies die minister De Ridder nu vrijmaakt voor lokale besturen, is er heel wat mogelijk”, aldus Roggeman.
Veiligheid steeds voorop
Het is niet de bedoeling dat er in al deze zones nu reeds gezwommen zal worden. Lokale besturen kunnen, samen met De Vlaamse Waterweg nv en andere partners, bekijken waar zwemzones daadwerkelijk mogelijk zijn. Hierbij blijft veiligheid altijd vooropstaan. Binnen deze aangeduide potentiële locaties kunnen nieuwe zwemzones voorzien worden als aan alle vergunningen en veiligheidsvereisten is voldaan.
Minister De Ridder, De Vlaamse Waterweg nv en Sport Vlaanderen roepen steden en gemeenten op om samen deze kans te benutten. “Zo kunnen meer inwoners binnenkort genieten van veilige, groene en aantrekkelijke open zwemzones. Bovendien geldt: wanneer een lokaal bestuur hun idee voor een potentieel zwemzone niet terugvindt in de huidige lijst, ze steeds contact kunnen opnemen met De Vlaamse Waterweg nv. Op die manier kan de betreffende locatie alsnog extra gescreend worden volgens de eerder vermelde criteria en mogelijk toegevoegd worden aan het aanbod”, besluit minister De Ridder.